• Пт 22.11.2024
  • Харьков  +3°С
  • USD 41.29
  • EUR 43.47

Системі публічних закупівель ProZorro 3 роки: що змінилося?

Украина   
Системі публічних закупівель ProZorro 3 роки: що змінилося?

«Всі бачать все» – з такого слогану почалася історія сучасного «тренду» під ім’ям ProZorro. Дійсно тренду – за 3 роки система публічних закупівель провела 3,4 млн тендерів і заощадила 86 млрд гривень платників податків.

До того ж, за допомогою ресурсу висліджують сумнівні закупівлі, виявляють корупційні схеми та головне, що процес державних закупівель став прозорішим для пересічного громадянина. Зокрема, завдяки системі у Харківській області виявили низку державних закупівель, які мають явні ознаки корупційної складової.

«Закупівлі комунальними підприємствами міста Харкова вживаних чеських трамваїв, тролейбусів (переплати вдвічі-втричі у порівнянні з іншими містами України). Закупівлі робіт з ремонтів трамвайних переїздів та колій (схема заступника мера Харкова, Євгена Водовозова). Закупівлі харківським зоопарком фруктів в 3-4 рази дорожче ринкових цін. І закупили фрукти по значно нижчим цінам. Закупівлі ремонтів скверів, парків Харкова. В кошторисах – лавочки по 16-20 тис. грн» – наводить приклади член ГО «Харківський антикорупційний центр» Євген Лісічкін.

Та це лише найбільш корупційні закупівлі, запевняють фахівці. Подібні теми часто фігурують у розслідуваннях, а іноді допитливість людей навіть допомагала трішки зекономити. До прикладу, після того, як громадськості стали відомі ціни, за якими мали закупати виноград для тварин у харківському зоопарку, тендер переглянули та знизили ціну у 5 разів. Тепер замість 219 грн/кг заплатять 45 грн/кг – 950 кг винограду обійдуться зоопарку не у 208 тис. грн, а всього в 43 тис. грн. А вся вартість договору замість 950 тис. грн, тепер складає майже 785 тис. грн. Лише на позиції “виноград” вдалось зекономити 165 тис. Грн бюджетних коштів.

Що в системі поттребує допрацювання або заважає роботі?

«Система досить сильна і працює. Вона зробила більш відкритими та прозорими публічні закупівлі в Україні. Майже кожну копійку бюджетних коштів тепер можна прослідкувати. Але нікуди не ділись «свої постачальники/підрядники», нікуди не ділись переплати, завищення цін на закупівлях. Нікуди не ділись переплати в будівельних кошторисах. Але це не система ProZorro в цьому винна. Це відповідальність контролюючих органів: АМКУ, Держаудитслужби та правоохоронних. А вони, в переважній більшості випадків, не працюють взагалі. Система лише дає рівні можливості для замовників, учасників. А хто як не цими можливостями користується – це вже інше питання.

Бізнес продовжує не довіряти системі публічних закупівель. Чому? Тому що тут навіть, якщо в тебе буде найдешевша пропозиція на аукціоні, але замовник не захоче з тобою укладати договір, то він все для цього зробить і з тобою договір не підпишуть, відхилять по формальним обставинам. Дуже часто продовжують вигравати ті, хто вигравав до створення системи ProZorro. Фаворити не змінились. До системи прилаштувались. А тому продовжуються переплати, завищення цін» – додав антикорупціонер Євген Лісічкін.

Закон України «Про публічні закупівлі», який зобов’язав усіх державних замовників проводити свої закупівлі через електронну систему, набрав чинності у травні 2016 року. А вже 1 серпня система ProZorro почала свою роботу. А початок поклав ще 2014 рік, коли з’явився запит на реформи, прозорість та ефективність витрачання бюджетних коштів. Саме тоді відбулися ледь не найбільші розкрадання бюджету. Було очевидно, що реформа закупівель має стати однією із перших на шляху до відновлення держави.

Врешті, система публічних закупівель святкує третій день народження. Що змінилося за останній рік?

Нова редакція закону «Про публічні закупівлі»

Це запровадження спрощеної закупівлі, удосконалення механізму оскарження, альтернативні критерії оцінки, протидія зриву тендера. Нововведення повинні значно покращити систему, запевнила директорка департаменту регулювання державних закупівель Лілія Лахтіонова.

Prozorro-Market

Замовники зацікавлені у швидкому проведенні невеличких допорогових закупівель. Саме це і забезпечує такий важливий інструмент системи як електронні каталоги – систематизована база актуальних пропозицій. У квітні стартував запуск пілоту із закупівель таких категорій: офісне устаткування, друкарське і комп’ютерне обладнання, фармацевтична продукція, медичні матеріали.

Важливим нюансом є географічне обмеження доставлення – поки що це тільки Київська область. До того ж, на етапі пілотного проєкту автоматизовано лише процедуру замовлення. Але планують автоматизувати всі процедури в рамках е-каталогів.

Атестат відповідності КСЗІ

Система електронних закупівель ProZorro отримала атестат відповідності комплексної системи захисту інформації (КСЗІ). Документ видала Державна служба спеціального зв’язку України після відповідної експертизи. Одержання атестату підтвердило захищеність електронної системи публічних закупівель від несанкціонованого доступу.

Електронна тендерна документація

Розвиток електронної тендерної документації має привести інформацію у зручніший вигляд. Ціль – перенести максимум інформації з doc-файлів в електронні поля. Таким чином контролювати закупівлі стане значно простіше. Працівники Prozorro наводять до прикладу три електронні поля:

Тип предмету закупівлі (товари, роботи чи послуги)

Умови оплати (бізнес може бачити суму авансу та постоплати у тендері)

Тип бізнесу: великий, малий, середній.

Це має допомогти зібрати статистику та розробити заходи з розвитку малого та середнього бізнесу в Україні.

Податки

В ProZorro реалізували 2 нові поля – «ціна договору» та «ціна договору без ПДВ». Це дозволить замовникам вказувати в системі наявність або відсутність податку на етапі укладання договору.

Раніше замовники фіксували наявність або відсутність податку лише й оголошенні бюджету закупівлі. Система автоматично виносила ці дані у звіт про результати процедури. На даному етапі могли виникнути проблеми, адже коли у тендері з очікуваною вартістю без ПДВ перемагав платник податку на додану вартість, труднощі виникали з реєстрацією договору в Державній казначейській службі. Тоді ж сума контракту відрізнялася від зазначеної у звіті, адже договір мав включати ціну з ПДВ.

Рамкові угоди

Відтепер у системі публічних закупівель Prozorro можна укладати рамкові закупівельні угоди терміном до 4 років та здійснювати закупівлю і проплати товарів та послуг невеликими партіями. Їх можна застосовувати до будь-яких товарів та послуг, але не робіт. Відповідно до процедури, державний замовник підписує рамкову угоду відразу з кількома компаніями-постачальниками (мінімум трьома), яких обирають у ході прозорого аукціону. Постачальники подають тендерні пропозиції, проходять попередню кваліфікацію за неціновими критеріями, а потім змагаються на аукціоні. Рамкову угоду укладають з переможцями.

Система Prozorro відразу фіксуватиме ціни кожного переможця за одиницю товару. Надалі, у разі виникнення потреби в якійсь частині товару (з усього обсягу), на який укладена рамкова угода, замовник оголошує аукціон. Її підписанти автоматично отримують запрошення взяти участь в аукціоні та оновити вказану в рамковій угоді ціну. Є вибір: залишити її незмінною або ж зменшити. Перемагає постачальник з найнижчою ціною. З ним укладається окремий договір на постачання частини товару. Коли в замовника з’являється потреба в наступній партії товару, він знову оголошує аукціон, і в ньому вже може перемогти хтось інший.

Підозрілі тендери

Сумнівні тендери будуть відзначати 35 ризик-фактори. Їх розподілили на дві групи: процедурні (недотримання норм законодавства) і ймовірні. Система автоматично виявляє підозрілі тендери та відправляє їх на моніторинг Держаудитслужби.

Втім, не варто поспішати. Заступник голови Державної аудиторської служби Олександр Шкуропат радить спочатку толерантно звертатися до замовників торгів, щоб вони виправили порушення. У разі ігнорування таких звернень служба виходитиме на перевірки з фіксацією порушень і подальшим зверненням до правоохоронних органів.

Тендери за програмами Глобального фонду

Раніші закупівлі ліків та медичних засобів в межах програм Глобального фонду здійснювали недержавні громадські організації за власними процедурами. З появою державного підприємства “Медичні закупівлі України” тепер частина таких закупівель відбувається в системі ProZorro.

У ProZorro з’явилася можливість оголошувати тендери в межах програм Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією. Відтепер бізнес зможе оперативно знайти закупівлі, профінансовані Глобальним фондом, та взяти у них участь через електронну систему.

Окрім цього, система публічних закупівель тепер інтегрована з реєстром лікарських засобів МОЗ. Це покращило моніторинг закупівель ліків та пошук відповідних тендерів для постачальників.

Серед нововведень і можливість зазначати обсяг закупівель дробовим числом, чат на порталі Prozorro, який допоможе отримати відповіді на запитання в онлайн-режимі, поновлення бібліонеки примірних специфікацій новими категоріями та сервіз для бізнесу: доставка з ProZorro.

А до кінця року планують створити кабінет Централізованої закупівельної організації (ЦЗО), інтегрувати систему з ДФС (автоматичне отримання довідки про відсутність заборгованості з платежів) та Держказначейством (можливість бачити регулярність виплат та перевірити факт сплати з держбюджету за укладеними договорами). До того ж, в планах розвиток електронної тендерної документації та перенесення тендерів між майданчиками.

Автор: Артем Листопад
Популярно

  • Категории: Украина; Теги: ;

  • Чтобы узнавать о самом важном, актуальном, интересном в Харькове, Украине и мире:
  • подписывайтесь на нас в Telegram и обсуждайте новости в нашем чате,
  • присоединяйтесь к нам в соцсетях: Facebook , Instagram , Viber , а также Google Новости,
  • смотрите в Youtube, TikTok, пишите или присылайте новости Харькова в нашего бота.

Вы читали новость: «Системі публічних закупівель ProZorro 3 роки: що змінилося?»; из категории Украина на сайте Медиа-группы «Объектив»

  • • Больше свежих новостей из Харькова, Украины и мира на похожие темы у нас на сайте:
  • • Воспользуйтесь поиском на сайте Объектив.TV и обязательно находите новости согласно вашим предпочтениям;
  • • Подписывайтесь на социальные сети Объектив.TV, чтобы узнавать о ключевых событиях в Украине и вашем городе;
  • • Дата публикации материала: 13 августа 2019 в 09:40;
  • Корреспондент Артем Листопад в данной статье раскрывает новостную тему о том, что "«Всі бачать все» – з такого слогану почалася історія сучасного «тренду» під ім’ям ProZorro. Дійсно тренду – за 3 роки система публічних закупівель провела 3,4 млн тендерів і заощадила 86 млрд гривень платників податків.".