Децентралізація на Харківщині: що змінилося за 4,5 роки?
Реформа місцевого самоврядування триває з 2014 року, тож має свої результати.
Зазначалося, що реформа місцевого самоврядування була створена для того, щоб люди на місцях отримали більше повноважень, а разом з ними бюджетних коштів для розвитку регіону.
«Кожен мешканець села чи міста має право на сучасну медицину й освіту, доступні та якісні адміністративні, комунальні, соціальні послуги, гарні дороги, чисті й освітлені вулиці. Але люди можуть впливати на якість цих послуг лише тоді, коли відповідальні за їх надання знаходяться близько. Найближчою до людей владою є органи місцевого самоврядування: сільські, селищні міські ради та їхні виконкоми. Отже саме вони повинні мати широкі повноваження і достатньо коштів, щоб бути спроможними вирішувати усі місцеві питання і нести за це відповідальність» — йдеться на офіційному сайті реформи.
Одним із ключових етапів реформи є створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ). За останніми підрахунками, в Україні їх 975 – але це тільки 29,5% населення (10,2 млн чол.).
А як справи йдуть на Харківщині?
У нашому регіоні ОТГ також мають своє місце. За 4,5 роки добровільно об’єдналися 23 громади, тоді як Перспективним планом передбачається 59 ОТГ. Скільки, врешті-решт, буде громад – покаже час, але як їх поділять – Кабмін. Річ у тім, що для того, аби об’єднатися так, як цього хоче населення, потрібно подати документи до кінця поточного року. Якщо люди не встигнуть, кордони їхніх ОТГ визначить Кабінет міністрів. Слід зазначити, що кількість населення громад має перевищувати 5000 людей, тож намагатися сформувати дрібні об’єднання не варто. Це робиться для того, щоб ОТГ могли себе забезпечувати, адже бюджет, який буде отримувати громада, складається із податків її ж мешканців та підприємств. Інформацію надали у Харківському Центрі розвитку місцевого самоврядування.
Що говорять фінанси?
Державними органами проводився моніторинг середніх показників доходів на 1 мешканця у 17 ОТГ Харківської області. Маємо наступні цифри:
- На одного мешканця 2894 грн на рік – це середній показник по області;
- Найбільше доходів у розрахунку на 1 мешканця отримали в Наталинській ОТГ (Красноградський р-н);
- Найменше отримали у Мереф’янській ОТГ – 1552,9 грн.
Статистика говорить, що справи на Харківщині йдуть не так вже й погано. Наприклад, найменше доходів на 1 мешканця в області отримали керівники ОТГ на Волині – 294 грн. Не далеко від них відійшла й громада Рівненської області – 366 грн. Наші сусіди з Дніпропетровщини вирахували 756 грн на одну особу. Рівень дотаційності громад (допомоги держави) є не високим, у порівнянні з іншими областями України. Найвищий показник дотаційності в Оскільській ОТГ (Ізюмський район), де обсяг базової дотації у загальній сумі доходів становить 21,4%.
Значну частину коштів, які отримують ОТГ, витрачають на утримання управлінського апарату. Якщо вираховувати у відсотковому відношенні, найбільше на керівників витрачають в Оскільській ОТГ (Ізюмський район) – 42%. В Україні показники наступні:
- Житомирська область – 55,1%,
- Хмельницька область – 52,4%,
- Дніпропетровська область – 54%,
- Івано-Франківська область – 88,6%,
- Тернопільська область – 89,0%,
- Львівська область – 89,4%.
Які ОТГ вже функціонують?
Найближчим часом перші вибори керівників громад стартують у Кіндрашівській, Курилівській, Петропавлівській сільських ОТГ Куп’янського району, а також Донецькій селищній ОТГ Балаклійського району.
Та як би тісно руки народу не стискали бюджетні кошти, якби сердечно їх не економили, а все одно не вистачає. ОТГ підтримуються державними субвенціями – це різний відсоток, без якого, на жаль, функціонувати громадам досить важко. Як вже зазначалося, у Харківській області найбільший показник – 21,4%, в Україні:
- 38% — в ОТГ Дніпропетровської обл.;
- 47,3% — в ОТГ Хмельницької області.;
- 68,4% — в ОТГ Волинської області.
Новости по теме:
- Категории: Общество, Харьков; Теги: местное самоуправление, ОТГ, реформа;
- Чтобы узнавать о самом важном, актуальном, интересном в Харькове, Украине и мире:
- подписывайтесь на нас в Telegram и обсуждайте новости в нашем чате,
- присоединяйтесь к нам в соцсетях: Facebook , Instagram , Viber , а также Google Новости,
- смотрите в Youtube, TikTok, пишите или присылайте новости Харькова в нашего бота.
Вы читали новость: «Децентралізація на Харківщині: що змінилося за 4,5 роки?»; из категории Общество на сайте Медиа-группы «Объектив»
- • Больше свежих новостей из Харькова, Украины и мира на похожие темы у нас на сайте:
- • Воспользуйтесь поиском на сайте Объектив.TV и обязательно находите новости согласно вашим предпочтениям;
- • Подписывайтесь на социальные сети Объектив.TV, чтобы узнавать о ключевых событиях в Украине и вашем городе;
- • Дата публикации материала: 21 октября 2019 в 20:24;
Корреспондент Артем Листопад в данной статье раскрывает новостную тему о том, что "Реформа місцевого самоврядування триває з 2014 року, тож має свої результати.".