• Вс 19.01.2025
  • Харьков  +1°С
  • USD 42.17
  • EUR 43.32

В інституті Бокаріуса встановили спосіб підриву Балаклійських боєзапасів

Общество   
В інституті Бокаріуса встановили спосіб підриву Балаклійських боєзапасів

Висновок спеціальної Комісії: склади підірвали умисно, відкрито застосовуючи земляні роботи протягом тривалого часу.

Верховна Рада України розглянула звіт з питань розслідування пожеж та вибухів на українських складах боєприпасів у період з 2014 по 2018 роки.

Сам документ оприлюднено на сайті Верховної Ради України. У ньому детально описано причини пожеж та вибухів Ічні на Чернігівщині, Калинівці на Вінничині, Сватовому на Луганщині, Кривому Розі на Дніпропетровщині та в Балаклії на Харківщині.

Робота Комісії , котра вела розслідування, була розпочата саме з з’ясування обставин вибухів на 65 арсеналі ГРАУ ЗСУ у м. Балаклія Харківської області  23.03.2017.

У звіті зазначається, що Балаклійський склад був на мить першого вибуху найпотужнішим у Східній Європі. У результаті вибухів знищено більше 91% боєприпасів та військового майна, що зберігалось, на загальну суму балансової вартості − 12 106 294 174, 84 грн.

Перша версія, яку в той час широко розголоси ЗМІ, а саме — диверсія за допомоги атаки безпілотника, не підтвердилася.

17.01.2020 директор Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені М. С. Бокаріуса професор Олександр Клюєва, застосувавши фотоматеріали, довів, що причиною перших вибухів у Балаклії став підрив заглиблених в ґрунт вибухових речовин. Вони знаходилися на території відкритого зберігання боєприпасів. За словами Клюєва, це було точно встановлено експертами ще під час перших виїздів на місце події.

«Технічна територія арсеналу після ліквідації пожежі налічувала до десяти воронок, тотожних місцю перших вибухів, що могло свідчити про аналогічний характер укладки вибухових речовин», — йдеться у звіті Комісії.

На думку керівника інституту Бокаріуса, вказаний факт був очевидним з перших днів розслідування кримінального провадження, у рамках якого експертам його науково-дослідного інституту судових експертиз було доручено проведення відповідної експертизи.

Попри перші однозначні висновки, «в травні 2017 року, в порушення вимог відомчих наказів Міністерства юстиції України слідчим слідчого відділу УСБУ в Харківській області, виконання експертизи експертами Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені М. С. Бокаріуса було зупинене, матеріали передано для подальшого дослідження до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.»

17.01.2020року Комісія направила документи на розгляд до ОГПУ та направило лист голові СБУ що версія відносно наявності безпілотників на території Балаклійських складів містить «суттєву невідповідність матеріалів кримінального провадження фактичним обставинам подій, що викликає обґрунтовані сумніви в об’єктивності дій слідчих слідчого відділу УСБУ в Харківській області.»

Справа не рухалася тривалий час, тому було прийнято рішення про призначення комплексної судової військової, вибухотехнічної та пожежотехнічної експертизи, виконання якої доручено експертам Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. М. С. Бокаріуса.

В кінцевому висновку встановлено, що для пожежі та підриву складів боєприпасів у Балаклії застосували підривні заряди, котрі за принципом дії аналогічні кумулятивно-фугасним зарядам, а отже надають можливість досягти бажаних результатів щодо створення необхідного вибухового ефекту.

Далі — цитата зі звіту Комісії, які заслухала Верховна Рада України.

Зважаючи на фактичні розміри вирви на МВЗ № 69, найбільш оптимальним вважається розташування кумулятивно-фугасних зарядів у два ряди по п’ять у кожному ряді.

Зважаючи, що вага одного кумулятивно-фугасного заряду КФЗ-1 складає 76 кг, то навіть для найшвидшого закладання зарядів, щоб утворити одну таку воронку без проведення земляних робіт на території 65 арсеналу ГРАУ ЗСУ у місті Балаклія 23.03.2017, необхідно встановлення кумулятивно-фугасних зарядів загальною вагою близько 760 кг.

Водночас технічна територія 65 арсеналу ГРАУ ЗСУ у м. Балаклія після ліквідації пожежі налічувала до десяти воронок, тотожних МВЗ № 69, що може свідчити про аналогічний характер закладки вибухових речовин.

Слід зазначити, що вищевказаний висновок ґрунтується безпосередньо на самих матеріалах кримінального провадження, які надані експертам слідчими слідчого відділу УСБУ в Харківській області після трирічного розслідування.

Отже, на даний час у Комісії є підстави вважати, що підрив найбільшого арсеналу нашої держави, унаслідок якого загинули цивільні особи, знищено боєприпасів та військового майна більш ніж на 12 млрд. грн., нанесено значних матеріальних збитків цивільному населенню, міг мати місце через умисні сплановані дії винних осіб, які діяли протягом певного часу в умовах очевидності для військовослужбовців та працівників 65 арсеналу ГРАУ ЗСУ.

Вказані факти залишились поза увагою слідчих СБУ та процесуальних керівників військової прокуратури, дії яких за сприяння керівництва Генеральної прокуратури України, Головної військової прокуратури та СБУ не зводились до виконання завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 Кримінального процесуального кодексу України та фактично призвели до укриття об’єктивних причин та обставин знищення арсеналу.

Як повідомлялося МГ «Об’єктив», причиною того, що Україна всю весну палає в вогні, в 99% я зумисні підпали.

Автор: Вікторія Березка
Популярно

Вы читали новость: «В інституті Бокаріуса встановили спосіб підриву Балаклійських боєзапасів»; из категории Общество на сайте Медиа-группы «Объектив»

  • • Больше свежих новостей из Харькова, Украины и мира на похожие темы у нас на сайте:
  • • Воспользуйтесь поиском на сайте Объектив.TV и обязательно находите новости согласно вашим предпочтениям;
  • • Подписывайтесь на социальные сети Объектив.TV, чтобы узнавать о ключевых событиях в Украине и вашем городе;
  • • Дата публикации материала: 24 апреля 2020 в 18:46;
  • Корреспондент Вікторія Березка в данной статье раскрывает новостную тему о том, что "Висновок спеціальної Комісії: склади підірвали умисно, відкрито застосовуючи земляні роботи протягом тривалого часу.".