Від укусів плазунів у регіоні з початку червня постраждали двоє хлопчиків, 5 та 20 років. В одному з випадків змія була отруйна.
Галина Салдан, керівниця служби медицини катастроф П’ятирічна дитина виписана додому, а дванадцятирічний хлопчик знаходиться у медзакладі із задовільним станом. |
|
Аби на власні очі побачити, чи агресивно поводяться змії — разом із зоологом Олександром Зіненком прямуємо до Лісопарку. Тут, каже науковець, можна зустріти звичайного вужа, ящірку веретільницю та отруйну гадюку Нікольського. Її ми і прагнемо вполювати.
Зранку гадюки виповзають погрітися на сонячні ділянки. У пошуках заглиблюємося в хащі. Але марно. Весь наш нехитирий улов — ось цей хвіст.
І той не зміїний, пояснює науковець. Його загубила ящірка веретільниця, яку нерідко плутають зі змією через відсутність в неї кінцівок. Виявляється, натрапити на змію в таку спеку — завдання не з простих.
Олександр Зіненко, провідний науковий співробітник ХНУ ім. В.Н. Каразіна Травень у цьому році був з дощами, гадюки хотіли грітися — тому вилазили на відкриті місця. |
|
Аліка Піхтерева, кореспондентка Прикрі випадки ж часто відбуваються, коли в густій траві або чагарнику перехожі наступають на непримітну гадюку. Тож, для перебування на природі необхідно вдягати довгі штани та закрите взуття. А босоніжки та шорти краще залишити для прогулянок парком. |
|
Якщо ж змія вас таки вкусила, по-перше — облиште паніку, наголошують у Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Важливо — якнайшвидше звернутися до лікаря. До приїзду спеціалістів радять перевести вкушеного у горизонтальне положення та максимального знерухомити.
Галина Салдан, керівниця служби медицини катастроф Не потрібно так, як раніше говорили, що треба відсмоктувати із рани. Нічого із рани ми зараз не відсмоктуємо. Ні в якому разі не треба. Накладати жгут, а тільки на ранову поверхню тугу пов’язку і фіксування кінцівки для нерухомості. |
|
Складніша ситуація з алергіками. Антигістамінні препарати після укусу треба прийняти у найкоротші терміни, аби оминути страшних наслідків. Домашні улюбленці, кажуть зоологи, теж нерідко можуть натрапити на отруйну змію. У такому разі слід звернутися до ветеринара.
Зустрітися з гадюкою на власній дачній ділянці — цілком ймовірно, пояснюють фахівці. Якщо своєчасно не викошувати траву, не боротися із гризунами, якими харчуються плазуни. Або, наприклад, жити неподалік від звалища. Вчений-герпетолог Олександр Зіненко, попри обізнаність та багаторічний стаж, щонайменше 5 разів отримував свою порцію зміїного яду. Не допомогла навіть ось така щільна будівельна рукавичка.
Олександр Зіненко, провідний науковий співробітник ХНУ ім. В.Н. Каразіна Недооцінювати гадюк не треба, бути обережним — треба, звертатися до лікарів якомога швидше — теж треба. |
|
Вчені наголошують: змія завжди нападає виключно з метою самозахисту. Тож якщо ваша зустріч із плазуном все ж відбулася, в жодному разі не чіпайте, а тим паче не вбивайте. Адже вони відіграють важливу роль в лісовій екосистемі.