• Вс 19.01.2025
  • Харьков  +0°С
  • USD 42.17
  • EUR 43.32

Івана Купала 2020: чи відзначатимуть харків’яни магічне свято (відео)

Общество   
Івана Купала 2020: чи відзначатимуть харків’яни магічне свято (відео)

Увечері шостого липня в Україні починається святкування Івана Купала.

Вікторія Яковенко, кореспондентка

Наймагічніша ніч року! З шостого на сьоме липня українці відзначають Івана Купала. Свято вважається язичницьким, хоча, за даними істориків, виникло воно після Хрещення Київської Русі. Його назва походить від імені християнського святого Івана Хрестителя.

Фольклористка Катерина Курдіновська розповідає: свято зазвичай люди проводили на природі і присвячували магічним ритуалам, веселощам, гаданню та танцям біля багаття. Традиційно в Купальську ніч дівчата плели вінки і пускали їх у воду.

Катерина Курдіновська, фольклористка

І дивилися, в яку сторону попливе вінок, то звідти і прийде суджений. Або якщо вінок закрутить на воді, люди примічали, що щось буде недобре. Або дівка помре, або щось негарне відбудеться в житті.

Або, як у випадку Катерини, якщо вінок повернеться до господині — вона вже зустріла своє кохання. Хлопці на свято вирубували деревце з вишні або з клену, навколо нього молодь танцювала та співала пісні.

 

Катерина Курдіновська, фольклористка

Ввечері також робили багаття. Дорослі стрибали через багаття, а от молодші стрибали або через будяки, або через кропиву.

Згідно з повір’ям, якщо через вогнище перестрибне закохана пара, що тримається за руки — вони будуть разом до кінця життя. Якщо стрибне дівчина — збереже молодість і красу. Лілія Олександрівна та Антоніна Петрівна згадують: у юності щороку відзначали Івана Купала.

Лілія Олександрівна та Антоніна Петрівна, харків’янки

— Ой, і вінки плели, і купались, і пригали також. — І через багаття, як звичайно. — Усе так як воно є, воно так і йшло. Усе так і йшло, в наш час.

А ось більшість сучасної молоді відмічати це свято цьогоріч не планують.

Ольга, харків’янка

Чесно говоря, не буду праздновать. Это веселье, может кто-то верит, тому будет весело точно.

Владислава, харків’янка

Не буду праздновать. Знаю, что это средина лета и купаться, в народе говорят, больше нельзя.

Історикиня Марія Тахтаулова каже: свято Івана Купала — це своєрідне очищення людини вогнем та сонцем.

Марія Тахтаулова, історикиня 

Вогонь та сонце — це головні символи цього свята. Власне, спалюють опудало Купали та богині зла і нечисті Мори, і таким чином відбувається очищення душі і тіла. Ось таке ототожнення.

Також вважається: якщо знайти у святкову ніч вогняно-червону квітку папороті, можно стати багатшим матеріально та духовно.

Автор: Вікторія Яковенко
Популярно

Вы читали новость: «Івана Купала 2020: чи відзначатимуть харків’яни магічне свято (відео)»; из категории Общество на сайте Медиа-группы «Объектив»

  • • Больше свежих новостей из Харькова, Украины и мира на похожие темы у нас на сайте:
  • • Воспользуйтесь поиском на сайте Объектив.TV и обязательно находите новости согласно вашим предпочтениям;
  • • Подписывайтесь на социальные сети Объектив.TV, чтобы узнавать о ключевых событиях в Украине и вашем городе;
  • • Дата публикации материала: 6 июля 2020 в 19:30;
  • Корреспондент Вікторія Яковенко в данной статье раскрывает новостную тему о том, что "Увечері шостого липня в Україні починається святкування Івана Купала".