Харківський режисер відзначив День народження в колі уявних та наявних друзів (відео)
25 лютого народився засновник театру «Березіль» Лесь Курбас.
|
А ось і перший гість.
Дехто навіть із подарунками та квітами.
Аж раптом починає відбуватися щось незрозуміле.
Ось такий перформанс вигадали актори театру Дітей та юнацтва. Сама скульптура Леся ніби передбачає наявність якогось уявного друга, від якого ми бачимо лише капелюх. Тому і актори разом зі своїми уявними друзями прийшли привітати режисера.
Переконавшись, що в компанії уявних та наявних друзів сумувати Курбасу не доведеться — ми відправилися до його творчої «альма матер». Реформатор, революціонер, або крила українського театру — тут його називають по-різному. З 1926 по 33 рік він здригав своїми надсучасним постановками Харків. Відійшов від традиційного побутового театру в бік авангарду. Ми знаходимося в архівній кімнаті театру Шевченка.
|
При театрі існувала також режисерська лабораторія, де він знайомив зі своєю унікальною технікою самовираження артиста на сцені. Акторка Тетяна Турка зачитує спомини одного з «березольців», який співпрацював із Курбасом.
|
Курбасу пощастило знайти своїх. Разом із драматургом Миколою Кулішем та художником Вадимом Меллером, який займався сценографією, вони створювали постановки, що значно випереджали свій час — так вважають у театрі. За своє європейське мислення та нестандартний підхід митця звинуватили у «викривленні радянської дійсності». Спочатку Курбаса звільнили з посади головного режисера театру «Березіль», а потім — за ним прийшли. Заарештували й етапували на Соловки.
|
У Харківському літмузеї можна побачити посвідчення особи Курбаса, коли він вже перебував під арештом.
Паспорт сюди передала Служба безпеки України. Ось — його фото у перший день ув’язнення, а це — лист розмашистим почерком митця.
|
Архіви та фото стали у нагоді працівникам літмузею при створенні ось такої гри про будинок «Слово», де свого часу кооперативами жили видатні митці, які потім стали «розстріляним відродженням». На ці віконця кладуть різнокольорові картки і поле виглядає барвистим й різноманітним, як і характери людей, що тут мешкали.
Квартири в цьому будинку митці отримували за жеребкуванням. Ось і я спробувала дізнатися, під яким номером мені б пощастило жити. Раптом випаде 64 квартира, де мешкав Курбас.
|
Курбас зображений тут разом зі своєю дружиною — Валентиною Чистяковою.
Вона була акторкою «Березолю», їй судилося пережити свого чоловіка на майже півстоліття. Про смерть коханого жінка дізналася майже через 20 років. Оригінали ордерів та актів можна побачити в холі театру Шевченка.
У «березольців» є така традиція. Щороку вони їздять на кладовище, де поховані дружина та мама митця. Також тут знаходиться земля, яку привезли з Сандармоху. З того місця де, ймовірно, покоїться Курбас.
Як нам розповіли у театрі, трошки цієї землі знаходиться і в стінах «Березолю».
|
Ось такий насичений подіями виявився 134 день народження Леся Курбаса.
Новости по теме:
- Категории: Культура, Общество, Харьков; Теги: день рождение, Лесь Курбас, перфоманс;
- Чтобы узнавать о самом важном, актуальном, интересном в Харькове, Украине и мире:
- подписывайтесь на нас в Telegram и обсуждайте новости в нашем чате,
- присоединяйтесь к нам в соцсетях: Facebook , Instagram , Viber , а также Google Новости,
- смотрите в Youtube, TikTok, пишите или присылайте новости Харькова в нашего бота.
Вы читали новость: «Харківський режисер відзначив День народження в колі уявних та наявних друзів (відео)»; из категории Культура на сайте Медиа-группы «Объектив»
- • Больше свежих новостей из Харькова, Украины и мира на похожие темы у нас на сайте:
- • Воспользуйтесь поиском на сайте Объектив.TV и обязательно находите новости согласно вашим предпочтениям;
- • Подписывайтесь на социальные сети Объектив.TV, чтобы узнавать о ключевых событиях в Украине и вашем городе;
- • Дата публикации материала: 25 февраля 2021 в 19:37;
Корреспондент Аліка Піхтерева в данной статье раскрывает новостную тему о том, что "25 лютого народився засновник театру «Березіль» Лесь Курбас".