• Пт 22.11.2024
  • Харьков  +3°С
  • USD 41.29
  • EUR 43.47

«Додому я так і не повернулася»: спогади харків’янки про аварію на ЧАЕС (відео)

Общество   
«Додому я так і не повернулася»: спогади харків’янки про аварію на ЧАЕС (відео)

35 років тому на Чорнобильській атомній електростанції сталась аварія.

Моторошна розмова диспетчерів 35-річної давнини в ніч, коли на Чорнобильській атомній електростанції вибухнув четвертий енергоблок. Пізніше аварію, яка сталася 26 квітня 1986, назвуть найкрупнішою техногенною катастрофою за всю історію людства.

Аварія на ЧАЕС сталася о пів на другу ночі. Тоді робітники проводили експеримент із випробовування турбогенератора. Він завершився трагічним вибухом, який повністю зруйнував реактор. Перегрів палива, порушення інструкцій та помилки персонала, конструкційні дефекти — всі ці фактори, як встановили потім фахівці, й призвели до аварії. За 5 хвилин після вибуху на ЧАЕС прибули вогнеборці. А вже о другій ночі сталася пожежа в турбіні. Загасити всі загоряння вдалося лише о пів на сьому ранку. Однак ядро зруйнованого реактора палало аж до 10 травня 1986.

Харків’янка Наталія Рябцева ділиться спогадами про ті часи. У 1977 вона разом із чоловіком-офіцером переїхала до секретного військового містечка Чорнобиль — 2, яке знаходилося за кілька кілометрів від АЕС.

Наталія Рябцева, колишня мешканка військового містечка Чорнобиль-2

Мы могли там не закрыть квартиру, у нас стояли такие столбики, на которых ковры вытряхивали. Этот ковер мог остаться на улице, его никто не трогал. Территория была такая закрытая, благоустроенная, приятная. Очень хорошо все было. А потом случилась авария.

Наталія згадує: в день аварії разом з донькою поїхала по справах. Пам’ятає, що на узбіччі траси «Чорнобиль-Прип’ять» стояли поліцейські, а пожежники мили все навколо водою. На питання жінки, чому це відбувається, всі відповідали так:

Наталія Рябцева, колишня мешканка військового містечка Чорнобиль-2

«Девушка, ничего такого, проезжайте». Ну мы и поехали дальше.

Наступного ранку мешканцям повідомили, що вони повинні покинути містечко. Їх попросили взяти речі першої необхідності та запевнили: за 5 днів вони повернуться до своїх домівок. Проте, каже Наталія, виїхати вони змогли лише ввечері.

Наталія Рябцева, колишня мешканка військового містечка Чорнобиль-2

Потом мы уже узнали, что сначала эвакуировали Припять, потом только мы могли уехать. Нас, когда выпустили, мы поехали. Мы до Иванково стали доезжать и там оказалась огромная пробка. Я не знаю, сколько часов мы там стояли. Ехали машины, ехали мотоциклы. Выезжали сплошным потоком. У меня была дикая головная боль. Но я думала, что это просто из-за сильной эмоциональной нагрузки.

Згодом, згадує Наталія, їх обстежували в інституті радіології. Там спочатку попросили віддати всі речі, потім — прийняти спеціальний душ.

Наталія Рябцева, колишня мешканка військового містечка Чорнобиль-2

Нас начинают измерять. С моих волос они сделали вот такое вот. Они все стригли, стригли, стригли до вот этого. У нас проверяли печень и щитовидку. Дальше пришли, сказали: «Вот, мы ваши вещи вам не отдаем. Если что-то будет нормальное — мы вам возвратим».

Пізніше над реактором побудували ізоляційну споруду. А у 2019 через її руйнування там розмістили ще один саркофаг, який став найбільшою наземною пересувною конструкцією. Про те, що насправді сталося в ту ніч у Чорнобилі, всім повідомили набагато пізніше, акцентує Наталія. До свого дому жінка так ніколи й не повернулася.

Наталія Рябцева, колишня мешканка військового містечка Чорнобиль-2

Страха не было, какого-то ужаса не было. Потому что мы думали: «Ну, это ж не первый раз, все уладится и мы возвратимся.» Муж мой остался сразу там, а офицеров вывезли попозже.

Наталія зазначає: згодом їм виділили нове житло й надали певні пільги.

Наталія Рябцева, колишня мешканка військового містечка Чорнобиль-2

Потихонечку все это убирают. Если раньше было очень хорошо с лекарством. Вот ты ложился, были лекарства, то сейчас с этим все очень плохо, лекарства ни о чем. Бесплатные рецепты? Да, мне выписали, вот они сейчас лежат, а нет денег.

За даними облдиспансеру радиаційного захисту, на Харківщині мешкають понад 14 тисяч осіб, які постраждали від наслідків вибуху. Більше половини з них — ліквідатори аварії. За підрахунками різних експертів, катастрофа забрала життя від 4 до майже 95 тисяч людей. За офіційною радянською статистикою ж — внаслідок катастрофи загинула 31 особа.

Автор: Ніколь Костенко
Популярно

Вы читали новость: ««Додому я так і не повернулася»: спогади харків’янки про аварію на ЧАЕС (відео)»; из категории Общество на сайте Медиа-группы «Объектив»

  • • Больше свежих новостей из Харькова, Украины и мира на похожие темы у нас на сайте:
  • • Воспользуйтесь поиском на сайте Объектив.TV и обязательно находите новости согласно вашим предпочтениям;
  • • Подписывайтесь на социальные сети Объектив.TV, чтобы узнавать о ключевых событиях в Украине и вашем городе;
  • • Дата публикации материала: 26 апреля 2021 в 19:20;
  • Корреспондент Ніколь Костенко в данной статье раскрывает новостную тему о том, что "35 років тому на Чорнобильській атомній електростанції сталась аварія".